Inwestycje w nieruchomości bez kapitału

inwestycje w nieruchomości bez kapitału

Inwestycje w nieruchomości bez kapitału

To, że inwestycje w nieruchomości się opłacają wie każdy, ale jak robić inwestycje w nieruchomości bez kapitału już nie. Może nie wszystkie inwestycje i nie w każdą nieruchomość, ale generalnie nieruchomości postrzegane są jako te najbezpieczniejsze i dające wysokie zwroty. Jednak jak inwestować i jak osiągać korzyści adekwatne do tych jakie osiągają inwestorzy na rynku nieruchomości, nie mając odpowiednio wysokiego kapitału?  Odpowiedź jest prosta – crowdfunding.

Inwestycje w nieruchomości bez kapitału, jak to robić?

Mając do dyspozycji kilka tysięcy złotych tak naprawdę nie mamy zbyt wielu możliwości aby pomnożyć kapitał. Jest GPW (Giełda Papierów Wartościowych) ale tam bez wiedzy i doświadczenia prędko staniemy się tzw. leszczem a prawdopodobieństwo ‘umoczenia’ naszych oszczędności jest niezwykle wysokie. Jeżeli szukamy bezpieczeństwa możemy skorzystać z ofert banków i zdecydować się na konto oszczędnościowe, ale kogo interesuje roczny zwrot na poziome 2%? Tak, to raczej słaba opcja dla tych, którzy lubią jak ich pieniądz pracuje.  Są jeszcze fundusze, które nie są złym rozwiązaniem lecz wypracowywane przez nie wyniki są dalekie od zadowalających. Na co więc zwrócić uwagę? Z pewnością na nieruchomości, ale jak w nie inwestować nie mając kapitału? Na to jest rozwiązanie, znane już od dawna, ale dopiero dzięki technologiom informatycznym dające możliwość inwestycji każdemu z nas. Inwestycje grupowe.

Inwestycje grupowe czyli crowdfunding nieruchomości

Crowdfunding jest już tematem tak oklepanym, że nie trzeba się na jego temat rozpisywać zbyt wiele, ale mało z nas zdaje sobie sprawę, że tak samo jak wspierając projekty na platformach crowdfundingowych można dokonywać inwestycji w nieruchomości właśnie za pomocą crowdfundingu. Sposób działania jest identyczny jak na znanych platformach, polskich lub zagranicznych. Siedząc w domu i z domowego zacisza możemy wspierać projekty które lubimy. Tylko co dostajemy w zamian? Poza satysfakcją ze wsparcia są to najczęściej kubek, uśmiech lub pisemne podziękowanie. Zapominamy o tym, że ci których wspieramy  najczęściej komercjalizują swoją pracę i czerpią z niej realne dochody a nam pozostaje… kubek.

W crowdfundingu nieruchomości te zależności są zupełnie inne. Za wsparcie projektu otrzymujemy udziały w spółce celowej powołanej do przeprowadzenia projektu inwestycyjnego – budowy lub remontu nieruchomości w celu sprzedaży lub czerpania zysków z najmu, a naszą nagrodą nie jest kubek ale udział w zyskach wypracowanych przez spółkę celową. A te potrafią być niemałe – spółki zajmujące się przeprowadzaniem tego typu projektów znają rynki na których działają a ty inwestujesz w konkretną nieruchomość w konkretnej lokalizacji.

Dzięki mechanizmowi jakim jest crowdfunding oraz wykorzystując możliwości jakie za sobą niosą inwestycje grupowe, każdy może zostać inwestorem i robić inwestycje w nieruchomości bez kapitału. Wystarczy ulokować pieniądze w jeden lub więcej projektów promowanych na stronie portalu zajmującego się crowdfundingiem nieruchomości, kupić kilka lub jeden udział i czekać na przelew na wskazane konto. Proste? Pewnie, że tak. Tak proste jak zakupy w każdym sklepie internetowym. Kilka kliknięć i już jesteś posiadaczem udziałów w spółce, która zatrudni twoje pieniądze do roboty.

 

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...