Inwestycje kapitałowe – jak to wygląda na wyspach

Inwestycje kapitałowe - rynek Wielkiej Brytanii w 2015 roku

Inwestycje kapitałowe – rynek Wielkiej Brytanii w 2015 roku

Rynek inwestycji kapitałowych na wyspach

W ostatnich dniach ukazał się raport analizujący inwestycje kapitałowe w spółki prywatne w Wielkiej Brytanii. Bardzo istotną informacją jest fakt, że rynek inwestycji kapitałowych na wyspach sukcesywnie rośnie. W roku 2013 wart był 2,5 miliarda funtów, by w 2014 osiągnąć poziom 3,9 mld. Wielkość rynku w 2015 roku, wg raportu Beauhurst oceniana jest na 4,9 miliard funtów szterlingów na które złożyło się 2989 transakcji inwestycyjnych. Daje to średnio ponad półtora miliona funtów na inwestycję. Co ciekawe, jak zauważają autorzy raportu, ilość transakcji wzrosła o 26% w stosunku do roku poprzedniego a większość z nich została wygenerowana przez crowdfunding udziałowy, który stał się dominującą formą inwestycji w spółki we wczesnej fazie wzrostu. Wiodąca platforma na tamtejszym rynku equity crowdfunding – crowdcube.com – zrealizowała 136 transakcji stanowiących aż 5% ogółu.

Gdzie pieniądze poszły?

Wg opracowania, w spółki w fazie seed zostało zainwestowane 10% wartości rynku na które złożyło się aż 53% wszystkich transakcji. Autorzy zauważyli spadek liczby transakcji dokonywanych przez VC oraz PE i gwałtowny wzrost transakcji realizowanych przez crowdfunding inwestycyjny. Średnia wartość inwestycji w spółki w ich najwcześniejszej fazie wynosiła 650,000 funtów przy ich wycenie nieprzekraczającej 2 milionów funtów. W spółki w kolejnej fazie wzrostu zostało zainwestowanych 34% z podobnym odsetkiem transakcji wynoszącym 33%. Średnia wartość inwestycji w tym sektorze wyniosła 3,1 mln. funtów. Najwięcej zostało zainwestowane w dojrzałe biznesy – aż 56% wartości wszystkich transakcji popłynęło do nich. Odsetek transakcji stanowi 14% a największa inwestycja na brytyjskim rynku w 2015 roku wyniosła 205 milionów funtów szterlingów przy średniej 10,6 mln.

Inwestycje kapitałowe a crowdfunding udziałowy

Na rynku brytyjskim daje się zauważyć gwałtowny wzrost znaczenia crowdfundingu udziałowego. Rok 2015 był kolejnym,  kiedy crowdfunding udziałowy bił wszelkie rekordy. Wartość wszystkich transakcji tylko w tym segmencie wzrosła o 295% w stosunku do roku poprzedniego. Brytyjskie spółki przez crowdfunding udziałowy pozyskały w 2015 roku 332 miliony funtów w porównaniu do 84 milionów w roku poprzednim. Znamienny jest również fakt, że inwestycje realizowane z wykorzystaniem mechanizmu crowdfundingu inwestycyjnego stanowią już 15% wartości rynku inwestycji w spółki w fazie seed i wzrostu.

Pełny dostęp do raportu tutaj

Inwestycje kapitałowe w 2015 - Wielka Brytania

Rynek inwestycji kapitałowych w Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Żródło: Beauhurst

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...

2 Responses

 1. Emil pisze:

  Już we wcześniejszym artykule wywiązała się dyskusja odnośnie inwestowania w UK i jak to jest fajnie rozwiązane.
  Więc może autor tekstu (jako osoba w temacie), mógłby mi powiedzieć, czy jest szansa i czy czynione są jakieś kroki aby unormalnić inwestowanie poprzez crowdfunding udziałowy w naszym kraju?
  Platformy których jest kilka w Polsce powinny się zebrać i lobbować u naszych rządzących, aby coś w tej kwestii zrobić. W końcu dla nich byłoby to z korzyścią, no i rzecz jasna dla nas inwestujących.

  • Admin pisze:

   Witaj Emil. Fajnie, ze interesujesz się tematem i tu zaglądasz. Odnośnie Twojego pytania: Tak, czynione są kroki aby crowdfunding udziałowy był prostszy w Polsce. Powstała grupa, która czyni starania i przedstawia propozycje zmian legislacyjnych. Sam ustawodawca zaproponował zmiany, które teoretycznie mają wejść w życie w tym roku, są to min. beznominałowe udziały w sp. z o. o.lub udziały o minimalnej wartości nominalnej wynoszącej 1 PLN. jak to będzie wyglądało w praktyce? Trudno ocenić. O wszelkich inicjatywach i zmianach będziemy informowali na bieżąco.