IndieGoGo wchodzi w segment equity crowdfunding

IndieGoGo wchodzi w equity crowdfunding

IndieGoGo wchodzi w crowdfunding udziałowy

IndieGoGo to jedna z największych światowych platform oferujących crowdfunding w modelu klasycznym. Do dnia dzisiejszego za pośrednictwem tej firmy projektodawcy z całego świata zebrali ponad miliard dolarów od przeszło 8 milionów wspierających. Te dane stawiają IndieGoGo na podium wraz z takimi potentatami jak chyba najbardziej popularny i wszystkim znany Kickstarter. Jednak niedługo te zależności mogą się zmienić, gdyż w IndieGoGo postanowili wejść w equity crowdfunding, czyli crowdfunding inwestycyjny.

Equity crowdfunding w USA

Dotychczas, do maja bieżącego roku (2016) inwestowane w startupy oraz ogólnie inwestycje kapitałowe w USA, a tam działa wspomniana platforma, zarezerwowane były wyłącznie dla akredytowanych inwestorów, którzy musieli spełnić szereg warunków aby móc być inwestorami. Ograniczenia te zniosła ustawa JOBS Act, na mocy której każdy obywatel USA może samodzielnie dokonywać inwestycji w spółki, również przez crowdfunding udziałowy. Od tamtego momentu w wielu stanach powstały platformy internetowe wykorzystujące mechanizm jakimi są inwestycje grupowe, do pozyskiwania inwestorów do projektów poszukujących kapitału.

Co ciekawe, IndieGoGo nie wprowadza usługi samodzielnie ale w partnerstwie z MicroVentures, jedną z większych i liczącą się w USA platformą robiącą crowdfunding udziałowy. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo prosto – użytkownicy IndieGoGo chcący za swoje wsparcie kapitałowe uzyskać coś więcej niż podziękowania, uśmiech, koszulkę czy nawet kubek, z poziomu strony głównej serwisu mogą zostać przekierowani na subdomenę serwisu, gdzie mają do wyboru prawdziwe inwestycje, gdzie za wpłaty pieniężne i wsparcie idei które im przypadną do gustu otrzymają certyfikaty własności w przedsiębiorstwach, które wspierają. Wybór projektów jest identyczny z tym jaki jest dostępny dla użytkowników pragnących zainwestować kapitał z poziomu MicroVentures. Dlaczego więc taki mariaż? Tutaj z pomocą przychodzą statystyki. IndieGoGo to ponad miliard dolarów pozyskanego kapitału w przeciwieństwie do 100 milionów zainwestowanych w spółki przez MicroVentures. Połączone siły obu portali mogą sprawić, że już niedługo ich twór będzie najbardziej liczącym się serwisem internetowym na świecie do przeprowadzania kampanii crowdfundingu udziałowego.

Kickstarter zostaje w tyle?

Nadchodzące miesiące będą bardzo ciekawe w segmencie equity crowdfunding. Niedawno pisaliśmy o izraelskim serwisie działającym w tej samej branży – OurCrowd, który pozyskał dziesiątki milionów dolarów inwestycji na ekspansję globalną i zapowiada się ciekawa rywalizacja. Wisienką na torcie w tej całej historii jest fakt, że Kickstarter zapowiedział już, że nie wchodzi w equity crowdfunding. Ciekawe czy wkrótce nie zmienią zdania?

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...