Crowdfunding udziałowy – wiodący inwestor w UK

Crowdfunding udziałowy - Wielka Brytania

Crowdfunding udziałowy – Wielka Brytania

Brytyjski rynek kapitałowy a szczególnie tamtejszy crowdfunding inwestycyjny jest najsilniejszy w Europie. Po raz drugi już z rzędu platformy robiące crowdfunding udziałowy w Wielkiej Brytanii były największym inwestorem, jeżeli brać pod uwagę ilość dokonanych transakcji.

Crowdfunding udziałowy w Wielkiej Brytanii w 2016 r.

Z najnowszego raportu Beauhurst, (raport dostępny za darmo, po podaniu adresu email) firmy zajmującej się analizami brytyjskiego rynku kapitałowego możemy się dowiedzieć, że w pierwszym półroczu 2016 r., na 557 wejść kapitałowych w spółki na Wyspach, aż 158 było dokonanych za pośrednictwem platform crowdfundingowych. Prym niezmiennie wiodą Crowdcube.com z 64 inwestycjami oraz Seedrs.com z 41 na liczniku.  Rośnie jednocześnie pozycja SyndicateRoom.com – który specjalizuje się w trochę innym typie crowdfundingu jakim są społecznościowe syndykaty ze znanym liderem ze świata biznesu. Przez tą platformę  zostało sfinansowanych 13 biznesów.

Mimo, że dynamika wzrostu rynku crowdinvesting’owego nieco osłabła w porównaniu do danych z 2015 roku i po raz pierwszy w historii możemy zaobserwować spadek wzrostu ilości sfinansowanych biznesów (-17%)  to wyraźnie daje się zauważyć rosnący wolumen spółek dojrzałych poszukujących kapitału przez crowdfunding udziałowy.

Raport Beauhurst - crowdfunding udziałowy w Wielkiej Brytanii

Raport Beauhurst – crowdfunding udziałowy w Wielkiej Brytanii

Inwestycje kapitałowe w Wielkiej Brytanii

Wartość wszystkich inwestycji w spółki w Wielkiej Brytanii wyniosła 1,9 miliarda funtów brytyjskich. Najwięcej inwestycji , bo aż prawie 200 nie przekroczyło kwoty 250 tysięcy funtów i większość z nich była ulokowana w spółki we wczesnej fazie wzrostu (seed round). 240 spółek pozyskało kapitał powyżej 1 miliona, z czego aż 30 ponad 20 milionów funtów. W większości były to inwestycje w spółki dojrzałe (growth stage).

Warto również zauważyć, że raport Beauhurst nie zawiera danych z rynku crowdfundingu nieruchomości (real estate crowdfunding), który de facto w przypadku finansowania spółek celowych można również podpiąć pod crowdfunding udziałowy a który w Wielkiej Brytanii przezywa swój renesans.

Czy myślicie, że ujemna dynamika wzrostu crowdfundingu udziałowego w UK jest wynikiem referendum ws. Brexit’u i związanej z tym niepewności? Na załączonej infografice wyraźnie widać, że ilość transakcji w maju i czerwcu spadła.

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...

3 Responses

  1. Willy pisze:

    W UK jest ju kilkanaście platform dla RE-CF i każda z nich dziala świetnie. Może warto by skierować ofertę sharevestors.com do inwestorów brytyjskich. Polski rynek jakiś taki niemrawy….

  2. gratis pisze:

    eh.. brytole zawsze byli o tysiąc lat świetlnych przed nami i nie ma opcji abyśmy my jako naród dali radę ich przeskoczyć. I tyle w temacie. Na marginesie – świetny blog i dużo przydatnych info – mam nadzieje, że polscy statupowcy korzystają. Dobra robota i tak trzymać

  1. 2016-10-13

    […] rozwiązań FinTech jakim jest min. crowdfunding udziałowy. Warto tu wspomnieć o fakcie, że w Wielkiej Brytanii to właśnie platformy typu equity crowdfunding są liderem inwestycji w spółk… i notuje się coraz większy udział tychże w  segmencie spółek w fazie rozwoju. Dlaczego w […]