Crowdfunding inwestycyjny w Europie – scena w 2015

Przed kilku laty, w 2013 roku crowdfunding udziałowy trafił do masowego odbiorcy w Europie zachodniej. Od tamtej pory scena crowdfundingu inwestycyjnego rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Dziewięć największych platform w Europie, do końca 2015 roku,  sfinansowało w sumie 2255 spółek na ogromną kwotę 995 milionów Euro. Prym pośród wszystkich platform realizujących crowdfunding inwestycyjny wiedzie holenderski serwis Symbid.com, przez który zainwestowano łącznie 526 milionów Euro w 816 spółek. Brytyjski Crowdcube.com, który jest drugą najskuteczniejszą platformą pozostaje daleko w tyle z kwotą 187 milionów Euro, które zostały pozyskane dla 371 biznesów.

Lista największych platform realizujących crowdfunding inwestycyjny w Europie

1. Symbid.com | Pozyskane: 526 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 816

crowdfunding inwestycyjny

Symbid.com – equity crowdfunding w Holandii

Holenderska platforma dedykowana inwestycjom przez crowdfunding. Przez Seedrs użytkownicy nabywają udziały w spółkach, poszukujących inwestorów przez crowdfunding inwestycyjny. Ciekawym rozwiązaniem realizowanym przez platformę są ko-inwestycje regularnych użytkowników serwisu wraz z inwestorami instytucjonalnymi, których w Seedrs.com jest aż 51.


2. Crowdcube.com | Pozyskane: 187 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 371

crowdfunding inwestycyjny

Crowdcube.com – najpopularniejsza platforma equity crowdfunding w Wielkiej Brytanii

Najstarsza i chyba najpopularniejsza platforma typu equity crowdfunding w Wielkiej Brytanii. Platforma pozwala inwestować w brytyjskie spółki LTD zaczynając już od 10 funtów szterlingów. Na Crowdcube został sfinansowany projekt E-car Club – pierwszy projekt crowdfundingowy, który został sprzedany inwestorowi strategicznemu.


3. Seedrs.com | Pozyskane: 129 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 320

crowdfunding inwestycyjny

Seedrs.com – crowdfunding udziałowy na wyspach

Druga najbardziej skuteczna platforma w Wielkiej Brytanii. Seedrs, mimo dwa lata późniejszemu startowi w porównaniu do głównego konkurenta, nie pozostaje za Crowdcube daleko w tyle.


4. SyndicateRoom.com | Pozyskane: 54,2 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 71

crowdfunding inwestycyjny

SyndicateRoom – możliwość inwestycji pod okiem doświadczonego inwestora

Kolejna platforma robiąca crowdfunding udziałowy z wysp. SyndicateRoom nie może pochwalić się tak znakomitymi wynikami jak wiodące brytyjskie platformy, jednak popularność serwisu gwałtownie rośnie, zresztą jak całej branży finansów alternatywnych w Wielkiej Brytanii. Platforma wprowadziła ciekawe rozwiązanie – syndykaty inwestycyjne, gdzie regularni użytkownicy platformy (crowd) mogą podpinać się pod inwestycje prowadzone przez doświadczonych inwestorów, z którymi razem inwestują w spółki.


5. Companisto.com | Pozyskane: 27,5milionów Euro | Sfinansowane spółki: 59

Companisto.com - crowdfunding inwestycyjny w Niemczech

Companisto.com – crowdfunding inwestycyjny w Niemczech

Companisto.com to najpopularniejsza platforma crowdfundingu udziałowego w Niemczech. Platforma wprowadziła ciekawe rozwiązanie – Crowd Voting – polegające na zdeponowaniu 1/3 kwoty pozyskanej przez startup na rachunku Escrow i wypłacie tej kwoty po 6 miesiącach, po głosowaniu przeprowadzonym w zamkniętej grupie inwestorów.


6. SeedMatch.de | Pozyskane: 27 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 87

Seedmatch.de - niemiecka platforma realizująca inwestycje przez crowdfunding

Seedmatch.de – niemiecka platforma realizująca inwestycje przez crowdfunding

Seedmatch.de – kolejna niemiecka platforma w dziewiątce największych w Europie. Wyniki Seedmatch są bardzo zbliżone do Companisto. Ciekawostką jest, że skuteczność na platformie wynosi aż 95%. Niemiecka precyzja 😉


7. FundedByMe.com | Pozyskane: 18 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 435

crodfunding inwestycyjny

FundedByMe.com – największa platforma crowdfundingowa w Szwecji

FundedByMe.com to platforma, która realizuje rożne typy crowdfundingu, w tym i udziałowy. Serwis działa na skandynawskim rynku, spółka zlokalizowana jest w Szwecji.


8. MyMicroinvest.com | Pozyskane: 14,5 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 44

MyMicroInvest.com - inwestycje pod czujnym okiem doświadczonego inwestora

MyMicroInvest.com – inwestycje pod czujnym okiem doświadczonego inwestora

MyMicroinvest.com działa na podobnej zasadzie co brytyjski SyndicateRoom – crowd – inwestorzy inwestują pod czujnym okiem profesjonalnego inwestora. Platforma pochodzi z Belgii.


9. Invesdor.com | Pozyskane: 11,5 milionów Euro | Sfinansowane spółki: 52

crowdfunding inwestycyjny

Invesdor.com – chce być najpoważniejszym graczem w krajach skandynawskich

Listę zamyka fiński Invesdor.com, który konsekwentnie zmierza do celu jakim jest stanie się najpoważniejszym graczem w krajach skandynawskich oraz bałtyckich.

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...