Crowdcube.com – kolejna runda finansowania

Crowdcube.com - kolejna runda finansowania

Crowdcube.com – kolejna runda finansowania

Crowdcube.com to jeden z największych graczy na europejskim i światowym rynku equity crowdfunding. Od początku istnienia platformy, która w tym roku będzie świętowała pięciolecie swojego istnienia na portalu zostało sfinansowanych ponad czterysta dwadzieścia biznesów na kwotę przekraczającą 170 milionów funtów brytyjskich (prawie miliard PLN). To imponujący wynik, szczególnie jak spojrzeć na brytyjski rynek crowdfundingu inwestycyjnego oraz ilości tamtejszych platform.

Crowdcube.com pozwala brytyjskim biznesom pozyskiwać kapitał od społeczności internautów przez udziałowe finansowanie społecznościowe a co ciekawe, platforma sama korzysta z dobrodziejstw jakie niesie za sobą crowdfunding udziałowy.

Crowdcube.com ogłasza kolejną rundę finansowana

Przed kilkoma dniami zarząd spółki ogłosił, że już 19 lipca otwarta będzie dla szerokiej publiczności opcja inwestycji w crowdcube.com. Spółka pragnie pozyskać minimum 5 milionów funtów od crowd inwestorów ale dostępny będzie również overfunding. Dlatego też, kampania będzie przeprowadzona z prospektem emisyjnym, który jest obowiązkowy w Wielkiej Brytanii, jeżeli zbiórka przekracza owe 5 milionów GBP.

Trzeba tutaj podkreślić, że w poprzedniej rundzie finansowania, która spółka przeprowadziła na własnej platformie, pozyskano 1,2 miliona funtów zaledwie 16 minut a kampanię wsparła inwestycja funduszy Venture Capital w kwocie 3,8 miliona funtów. Do historycznej zbiórki Mondo na crowdcube.com był to rekord wszechczasów jeżeli wziąć pod uwagę tylko czas zbiórki. Jednak Mondo pobiło rekord crowdcube.com pozyskując na tej platformie 1 milion funtów z zaledwie 96 sekund. Tyle samo czasu zajęło Robertowi Lewandowskiemu strzelenie gola w ćwierćfinale  Euro 2016 obecnym mistrzom Europy – Portugalczykom.

Ty też możesz zainwestować w Crowdcube.com

Dotychczas w spółkę zostało zainwestowane  niecałe 13 milionów funtów brytyjskich, które pozyskano od ponad pięciuset inwestorów oraz funduszy kapitałowych. Nadchodząca zbiórka ma pomóc sfinansować dalszy rozwój platformy. Zarząd twierdzi, że ma ambitne plany i mimo, że są liderem rynku to nie zamierzają na tym poprzestać. Jakie to są plany? Tego na razie nie wiemy ale możemy przypuszczać, że może to być ekspansja na rynek amerykański. Dowiemy się już wkrótce.

Start kampanii 19 lipca, lecz jeżeli ktokolwiek obawia się, że udziały rozejdą się jak świeże bułeczki i  może ich zabraknąć (jest to wielce prawdopodobne)  to możliwa jest wczesna rejestracja aby móc zainwestować już dzień wcześniej, 18 lipca.

Przemysław Róziecki

Teoretyk oraz praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding udziałowy (inwestycyjny). Współtwórca platform crowdangels.pl oraz sharevestors.com dedykowanej dla grupowych inwestycji w nieruchomości (crowdfunding nieruchomości)

You may also like...

2 Responses

  1. Krakus pisze:

    A jak to jest z tymi kolejnymi rundami finansowania?

    Na przykład w pierwszej rundzie inwestuje, tak że mam 1% udziałów w spółce. Czy jeśli w drugiej rundzie będą sprzedawać kolejną transzę udziałów, to czy moje 1% udziałów w całości udziałów się nie rozwodni/zmniejszy?

    • Admin pisze:

      Witaj Karakus. Nie wiemy jak to się dzieje na Wyspach, z pewnością warto tą kwestę zbadać. W Polsce takich przypadków w crowdfundingu udziałowym jeszcze nie było ale widzimy taki scenariusz, że kolejna pula udziałów jest po prostu sprzedawana po wyższej cenie. I tak, załóżmy że kupiłeś 1% za 10,000 PLN, to w kolejnej rundzie ten 1% może być już sprzedawany po cenie wyższej, np.: 50,000 PLN. Pierwszy zawsze wygrywa :)